Bodoval len Gáborík, Hossa pálil, ale neskóroval, Višňovský nedohral

20.10.2013 Celý región

New York 20. októbra (TASR) - V nočných zápasoch zámorskej NHL sa zo slovenských hokejistov bodovo presadil len Marián Gáborík. Útočník Columbusu asistoval pri jedinom góle svojho tímu, ktorý prehral vo Washingtone 1:4. V New Yorku nedohral pre otras mozgu zápas s Carolinou obranca Ľubomír Višňovský. Útočník Chicaga Marián Hossa vystrelil na bránku Toronta sedemkrát, ale nebodoval. Udalosťou večera bol gól brankára Phoenixu Mika Smitha.

Boston v zostave so Zdenom Chárom deklasoval Tampu Bay 5:0. Skúsený slovenský bek bol počas duelu s 23:31 min najvyťaženejším korčuliarom, zároveň si pripísal dva plusové body. Na strane súpera zasiahol do hry Richard Pánik, ktorý počas 14 minút zaznamenal jednu mínusku. "Blesky" nenašli recept na brankára Tuukku Raska, ktorý pochytal všetkých 23 striel a tešil sa z prvého shutoutu v sezóne a 17. v kariére. Boston zdolal Tampu šiestykrát po sebe. Útočník Bruins Jaroma Iginla odohral svoj 1239. zápas v NHL a v historických tabuľkách sa cez Douga Weighta dostal na 80. miesto. V zápase zaznamenal asistenciu a na záver sa aj pobil.

Višňovský zápas nedohral, má otras mozgu

Nešťastne sa skončil duel pre Ľubomíra Višňovského. Obrancu NY Islanders zrazil český útočník Caroliny Radek Dvořák a Višňovský utrpel otras mozgu. Tridsaťsedemročný hokejista opustil ľad päť minút pred koncom prvej tretiny za stavu 0:0 a už sa nevrátil. "Stratiť obrancu, ktorý odohrá viac ako 20 minút je veľmi citeľné. Museli sme dohrať zápas s piatimi obranca, čo bolo proti rýchlemu súperovi náročné," povedal tréner Islanders John Capuano.

Višňovský si išiel po puk za bránkou Islanders, kde ho 5 minút a 43 sekúnd pred koncom prvej tretiny tvrdo narazil Dvořák. Slovenský obranca sa ťažko dvíhal z ľadu a držal si ľavé rameno. Do šatne odišiel sklonený v bolestiach, pomáhal mu lekár a spoluhráč Travis Hamonic. Islanders dohrali zápas s piatimi obrancami.

Tridsaťsedemročný Višňovský odohral v tejto sezóne osem zápasov s bilanciou 1+2.

Carolina vyhrala 4:3, v drese víťazov odohral až 28 minút a 32 sekúnd slovenský obranca Andrej Sekera a zaznamenal jeden plusový bod. Prehru Montrealu s Nashvillou 1:2 si iba zo striedačky pozrel gólman Peter Budaj, pred ktorým dostal príležitosť v bránke Carey Price a v stretnutí zaznamenal 35 úspešných zákrokov. Vyrovnaný zápas rozhodol 87 sekúnd pred koncom tretej tretiny nováčik Seth Jones. Zápas po strete s Ericom Nystromom nedohral pre otras mozgu útočník Montrealu Daniel Briere. Prvé víťazstvo v ôsmom zápase sezóny vybojovali "diabli" z New Jersey, keď zdolali NY Rangers 4:0. Desiate čisté konto v kariére vychytal brankár Cory Schneider, ktorý zastavil 22 striel "jazdcov".

Florida vyhrala nad Minnesotou 2:1 po samostatných nájazdoch. Útočník domácich Tomáš Kopecký odohral takmer 19 minút, zaznamenal dve strely, ale stále čaká na prvý bod v novej sezóne. Na víťazstve Chicaga 3:1 nad Torontom sa podieľali netradiční strelci, keď sa presadili Bryan Bickell, Mike Kostka a Brandon Pirri. Slovenskí "jastrabi" Marián Hossa a Michal Handzuš nebodovali. Hossa sršal aktivitou a počas 18 minút a 46 sekúnd strávených na ľade vyslal na brankára Jonathana Berniera až sedem striel. Handzuš odohral 14 minút a jednu sekundu a do štatistík sa nezapísal. Pred zápasom privítali hráči Blackhawks na ľade štyri deti vo veku od 9 do 12 rokov, ktoré majú rakovinu a pripravili im nezabudnuteľný zážitok.

Vo Phoenixe sa do histórie zapísal Mike Smith. Ako jedenástky brankár strelil gól, keď potvrdil víťazstvo Coyotes 5:2 nad Detroitom. Smith v úplnom závere chytil strelu Red Wings, ktorí hrali bez brankára, okamžite si položil puk na ľad a perfektnou strelou cez celé klzisko trafil opustenú bránku. Puk preťal bránkovú čiaru 0,1 sekundy pred sirénou a na Smitha sa okamžite vrhli natešení spoluhráči. Najlepším brankárom, strelcom v NHL je stále aktívny veterán Martin Brodeur, ktorý má na konte tri góly. Dva strelil bývalý gólman Philadelphie Ron Hextall. Ďalšími brankármi s gólom v základnej časti, alebo v play-off NHL sú Billy Smith, Chris Osgood, Damian Rhodes, Jose Theodore, Jevgenij Nabokov, Mika Noronen, Chris Mason, Cam Ward. "Neviem, čo mám povedať, som nadšený. Som rád, že som sa mohol takýmto spôsobom zapísať do histórie," povedal Smith. Coyotes prehrávali po prvej tretine 0:2, ale štyrmi gólmi v tretej časti skóre otočili vo svoj prospech. V drese Detoitu opäť nehral Tomáš Tatar.

Výsledky:

PITTSBURGH - VANCOUVER 4:3 po nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 16. Crosby (Kunitz, Dupuis), 28. Kunitz (Malkin, Crosby), 54. Maatta (Kunitz, Crosby), rozh. nájazd Malkin - 14. Edler (Bieksa, H. Sedin), 33. Richardson (Weise, Bieksa), 53. Kassian (Booth, Bieksa). Brankári: Fleury - Luongo, strely na bránku: 28:39.

OTTAWA - EDMONTON 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Góly: 55. Neil (MacArthur, Wiercioch) - 3. Eberle (Nugent-Hopkins), 11. Nugent-Hopkins (Yakupov, Eberle), 60. Nugent-Hopkins. Brankári: Lehner - Dubnyk, strely na bránku: 36:21.

BUFFALO - COLORADO 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
Góly: 26. Hodgson (Stafford, Vanek), 42. M. Foligno (Tallinder, Myers) - 9. O'Reilly (Duchene, Downie), 12. Landeskog (E. Johnson), 21. Duchene (O'Reilly, Benoit), 29. Šťastný (Landeskog, R. Wilson). Brankári: Miller - Giguere, strely na bránku: 30:26.

MONTREAL - NASHVILLE 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 28. Gallagher (Bournival, Eller) - 13. Weber (Legwand, Forsberg), 59. S. Jones (Legwand, C. Wilson). Brankári: Price - Rinne, strely na bránku: 29:37.

TAMPA BAY - BOSTON 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)
Góly: 2. Krejčí (Lucic, Iginla), 25. McQuaid, 35. Bergeron (R. Smith, Eriksson), 36. Kelly (Marchand, Söderberg), 41. S. Thornton (Paille). Brankári: Bishop (36. Lindbäck) - Rask, strely na bránku: 23:22.

FLORIDA - MINNESOTA 2:1 po nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 25. Brodin (Heatley, Granlund), rozh. nájazd Huberdeau - 47. Barkov (Fleischmann, Campbell). Brankári: Thomas - Harding, strely na bránku: 22:31.

NEW JERSEY - NY RANGERS 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Góly: 8. Loktionov (Volčenkov), 13. Henrique (Olesz, Jágr), 26. Ryder (Jágr, Židlický), 35. Zubrus (Salvador, Židlický). Brankári: Schneider - Lundqvist, strely na bránku: 19:22.

NY ISLANDERS - CAROLINA 3:4 (0:0, 1:3, 2:1)
Góly: 39. Moulson (MacDonald, Tavares), 54. Nielsen (Okposo, Moulson), 59. Okposo (Bouchard, Moulson) - 22. Tlustý (E. Staal, Siomin), 26. J. Staal (R. Murphy, Gerbe), 34. Skinner (Riley Nash, Ruutu), 52. Tlustý (Siomin, E. Staal). Brankári: Nabokov - C. Ward, strely na bránku: 25:23.

WASHINGTON - COLUMBUS 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Góly: 22. J. Ward (M. Johansson, Bäckström), 28. Laich (Oleksy, Erat), 45. Brouwer (Erat), 47. Ovečkin (Green, Erat) - 56. Anisimov (GÁBORÍK). Brankári: Holtby - Bobrovskij, strely na bránku: 39:38.

CHICAGO - TORONTO 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)
Góly: 26. Bickell (Shaw, Krüger), 31. Kostka (Pirri, Leddy), 37. Pirri (Saad, Leddy) - 28. Kadri (Lupul, Franson). Brankári: Crawford - Bernier, strely na bránku: 40:20.

PHOENIX - DETROIT 5:2 (0:2, 1:0, 4:0)
Góly: 39. Vermette (Klinkhammer, Ekman-Larsson), 46. Ribeiro (Boedker, Morris), 48. Hanzal (Korpikoski), 54. Ribeiro (Boedker, Moss), 60. M. Smith - 5. Dacjuk (Zetterberg, Ericsson), 9. Bertuzzi. Brankári: M. Smith - Howard, strely na bránku: 33:33.

SAN JOSE - CALGARY 6:3 (2:0, 2:1, 2:2)
Góly: 1. Burns (Pavelski, Stuart), 20. Hannan (J. Thornton, Hertl), 29. Pavelski (Marleau, Irwin), 38. Marleau (Pavelski, J. Thornton), 50. Pavelski (Couture, Demers), 59. Couture (Wingels, Vlasic) - 24. Monahan (Bärtschi, Russell), 42. Bäcklund (Stempniak), 44. Hudler (Monahan, Giordano). Brankári: Niemi - Ramo, strely na bránku: 36:19.

LOS ANGELES - DALLAS 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Góly: 17. J. Williams (Muzzin, Kopitar), 20. J. Williams (Kopitar, Doughty), 45. Doughty (J. Williams, Kopitar), 54. Clifford (Greene, Muzzin), 60. Greene - 9. Seguin (Benn, Peverley), 29. Peverley (Benn, Seguin). Brankári: Quick - Ellis, strely na bránku: 34:29.